Низькочастотна обсерваторія в Мартовій

(49° 56' 0.5" N, 36° 57' 10" E)

Експериментальні дослідження в галузі розповсюдження ННЧ та НДХ радіохвиль було розпочато в 1976 р. співробітниками відділу № 33 ІРЕ АН УРСР в районі Печенізького водосховища. Вибір міста було обумовлено низьким рівнем техногенних завад та наявністю поряд доволі великої водної поверхні. Після проведення кількох вимірювальних кампаній було прийнято рішення щодо створення постійно діючого полігону для радіофізичних досліджень. У 1977 р. для його будівництва було виділено земельну ділянку площею 0.57 га на околиці с. Мартова. У 80-х роках головним напрямом досліджень на полігоні було розповсюдження радіохвиль   в   ННЧ   діапазоні,   здебільшого   -   за  

замовленнями організацій ВПК. В роботах приймали участь представники різних наукових організацій колишнього радянського союзу.

У 1986 р. полігон було передано РІ НАН України. В тому ж році силами співробітників інституту на полігоні було побудовано два одноповерхових лабораторних корпуси площиною 70 та 140 кв.м. Після розвалу СРСР та припинення робіт щодо оборонної тематики експериментальні дослідження були спрямовані на галузь дистанційного зондування довкілля. А також, сумісно з інститутом неврології, психіатрії та наркології АМН України, проводились дослідження впливу наднизькочастотних електромагнітних полів на біоелектричну активність головного мозку. У 2000 р. на полігоні організовано учбово-тренувальну базу Українського Антарктичного центру, на якій проводились тренувальні збори учасників 6 - 10 й Українських Антарктичних експедицій.

В теперішній час на базі полігону створена низькочастотна обсерваторія (НЧО) РІ НАН України. На обсерваторії у безперервному режимі функціонують кілька приймально-вимірювальних комплексів, які призначені для дослідження різних геофізичних процесів. Крім того, з 2019 року на базі НЧО відновлено проведення навчально-тренувальних зборів зимівників.